בוא נגיד שאי אפשר להפטר ממנו

אז מה קורה עם יעקב פרנקל שלנו, המועמד למשרת הנגיד שדבק בנו כספחת?

האיש שועדת הכשרת השרצים ("טירקל") אישרה בראשית החודש את מינויו לכהונה שלישית כנגיד, למרות שחוקי בנק ישראל אוסרים על יותר משתי קדנציות בתפקיד?

האיש שהממשלה היתה כבר אמורה לאשר את מינויו, לולא "נדהם" פתאום טירקל לגלות, השבוע, שמדובר בקלפטומן, לכאורה?

היה משעשע לגלות השבוע ב'הארץ', שפרנקל שלנו ביקר פעם, לפני שנים, בחנות בשדה התעופה של הונג קונג ויצא ממנה כשבכליו, ככל הנראה, בקבוק בושם, שלכאורה לא שולם בקופה. האירוע, מסתבר, צולם במצלמות האבטחה. כשעצר אותו המאבטח ומנע ממנו לעלות לטיסה, "פרנקל מחה על היחס כלפיו, הציג את דרכונו הישראלי, ציין שהוא נגיד בנק ישראל לשעבר וטען לאי הבנה".

אני מניחה שזה דומה לאותה תקלה קטנה שאירעה לפרנקל, כשכיכב בדו"ח מבקר המדינה והוגשה נגדו תלונה במשטרה על משיכת מאות אלפי שקלים בגין פדיון ימי מחלה והוצאות אש"ל. הוא נדרש להחזירם למדינה, אבל לא זכור לי שישב בכלא. אולי גם שם טען לאי הבנה. אני מקווה שאת 623 הימים שבילה בחו"ל במהלך כהונתו, כשהוא מחייב אותנו בהוצאות מסעותיו בעולם, ניצל היטב לבניית קשרי עבודה בחברת ענק אמריקאית כזו או אחרת.

למעשה, זה קצת מזכיר גם את כהונתו, בהמשך, כסגן יו"ר AIG, וכיו"ר קבוצת האסטרטגיה הכלכלית הגלובלית של AIG. חברה שקרסה ועלתה למשלם המיסים האמריקאי לא פחות מ-140 מיליארד דולר.

ממש כמו במקרה הבושם שנתפס בכליו, גם כאן הצליח פרנקל להשאר בתפקידו ולהתנער מאחריות לסיכונים שנטלה החברה בשוק נגזרי האשראי והנדל"ן. כי הגיוני לגמרי שאדם האוחז במשרה זוטרה ושולית כיו"ר קבוצת האסטרטגיה הגלובאלית של החברה – לא יהיה אחראי בשיט למהלכיה השערורייתיים.

למען האמת, נדמה לי שיהא זה אך הולם לגלות שנגיד הבנק של הקלפטוקרטיה התיאוקרטית החביבה שלנו הוא קלפטומן קטן. אחרי הכל, מהגניבות והכשלים המונומנטלים הוא הצליח להיחלץ בלא כלום, ואף לצאת מחוזק, כמו שנהוג לומר במקומותינו. אז למה שהדברים לא יהיו על השולחן, עלובים ופשוטים כמות שהם, וימשיכו לייצג אותנו בכבוד?

כשחושבים על זה לעומק: היש ראוי מפרנקל לתפקיד קלפטומן, סליחה, נגיד בנק ישראל?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Hadas Carmi  ביום יולי 16, 2013 בשעה 10:13 am

  פוסט מעולה!
  לכל אלו שחושבים שפרנקל לא יסכן את מעמדו בגניבת בושם מהדיוטיפרי של הונג קונג,
  לא מודע למעלליו הקודמים, כמו למשל התלונה שהוגשה כנגדו במשטרה, בזמן היותו נגיד בנק ישראל, בגין משיכה של מאות אלפי שקלים מקופת המדינה עבור פדיון ימי מחלה והוצאות אש"ל.
  הוא גונב לכאורה, כי הוא חושב שהוא יכול! הרי הוא לא ישב בכלא ולו יום אחד!!!

 • yuditshahar  ביום יולי 16, 2013 בשעה 10:36 am

  יפה כתבת. מכאיב עד כמה מצבנו נורא. איך קבוצה של קלפטומנים גדולים עם קבלות, שלא בוחלים גם בקטנות ללא קבלות, פשוט שולטת בנו ומדרדרת אותנו לתחתיות. כלכלית ומוסרית. ואותו הכשיר היהיר, עוד שקרן להגן עם קבלות של בלפן. (סליחה על החרוזים הם פשוט יוצאים. אולי מהייאוש)

 • menachemraboy  ביום יולי 16, 2013 בשעה 1:30 pm

  למען ההגינות,ומבלי להביע דעה, יש לציין כי לאחר שהוגשה תלונה כנגד פרנקל בעקבות דוח מבקר המדינה, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז,אלייקים רובינשטיין הודיע כי יבדוק, החזיר פרנקל ביזמתו ,למדינה סכום של יותר מרבע מילון שקל, אך מבלי להודות שהכסים שולמו שלא כדין. בנסיבות אלה נסגרה התלונה והסתיים העניין

  • רונית צח  ביום יולי 16, 2013 בשעה 7:28 pm

   אז למה למען ההגינות? למה שאדם שלא גנב ולקח רק מה שהגיע לו בדין – יחזיר מאות אלפי שקלים? ואם נאלץ להחזיר – למה לא נחקר, נאשם ונענש על הלקיחה? למה נסגרה התלונה והסתיים הענין? למה ניתן לו להחזיר מבלי להודות באשמה? האם בזוטות עסקינן? הבנאדם נגיד בנק ישראל. משרה רמה שכרוכה בהתחככות תמידית בברזי הממון. אדם שמכהן בה צריך לזכות באמוננו ולהיות אדם ישר כסרגל וללא רבב. זה רק הסטנדרטים הלקויים שהורגלנו בהם שמאפשרים את ההתנהלות הבזויה הזו.

  • יוסי דר  ביום יולי 17, 2013 בשעה 6:35 am

   ואם להמשיך את הגישה שלך, יש להניח שגם את בקבוק הבוסם הוא החזיר בסופו של דבר

   • רונית צח  ביום יולי 17, 2013 בשעה 1:33 pm

    לך תדע. הוא טען שזו אי הבנה. אולי לא הבינו שלנגיד בנק ישראל מותר להתבשם בלי לשלם.

 • רונית צח  ביום יולי 16, 2013 בשעה 7:23 pm

  תודה הדס – ובדיוק.

 • Gideon Lifshitz  ביום יולי 18, 2013 בשעה 1:53 pm

  הפיכס, האיחס והנחס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: